Kategorie

Nowe produkty

Żeby nasza biżuteria zachowywała piękno przez długi czas należy zapoznać się z klikoma podstawowymi wiadomościami:

1. Wpływ wody na biżuterię
Większości wzorów biżuterii szkodzi bezpośredni kontakt z wodą, zarówno z kranu, jak i z wodą morską. Zawarte w niej składniki mogą wpływać na wygląd biżuterii: może ona tracić połysk, ulegać przebarwieniom. Dotyczy to w szczególności pereł i masy perłowej, która jest delikatna i wrażliwa. Każdy rodzaj biżuterii należy zdejmować przed kąpielą czy myciem naczyń.
2. Chroń przed chemią
Składniki detergentów używanych w kuchni oraz łazience, a także kosmetyków: lakierów, dezodorantów, perfum, kremów mogą być przyczyną przebarwień biżuterii lub skóry w miejscu jej kontaktu z biżuterią. W większości przypadków, biżuteria nie jest wykonywana z czystego kruszcu, ale z jego stopów, które reagują z wieloma różnymi substancjami. Środki chemiczne mogą szkodzić również elementom biżuterii wykonanym z kamieni naturalnych lub pochodzenia organicznego (perły, bursztyn), powodując ich matowienie lub rozwarstwianie.
3. Uszkodzenia mechaniczne
Kamienie szlachetne i naturalne oraz perły, które zdobią biżuterię są szczególnie narażone na wypadanie, pękanie, zahaczenia, a także inne uszkodzenia powstałe w konsekwencji zdarzeń losowych. Biżuterię należy zdejmować przed rozpoczęciem prac domowych, przed pójściem spać, przed przystąpieniem do uprawiania sportów i innych zajęć. Podczas użytkowania cienkich, delikatnych łańcuszków, należy zachować dużą ostrożność. Przy najmniejszym zahaczeniu mogą one ulec zerwaniu lub zdeformowaniu, także podczas snu. Po zdjęciu łańcuszka nie należy go zginać ani zbyt ciasno zwijać, gdyż może to spowodować jego trwałe odkształcenie lub załamanie.
4. Złocenie, rodowanie i inne wykończenie
Złocenie, rodowanie, matowanie, diamentowanie, oksydowanie (patynowanie) to delikatne wykończenie powierzchni, tworzą cienką warstwę powierzchni, która jest narażona na ścieranie. Wpływ na ścieranie ma częstotliwość noszenia, dlatego unikajmy zakładania biżuterii podczas wykonywania prac domowych, a także zdejmujmy ją kładąc się do snu. Biżuteria będzie tracić złocenie także w kontakcie z wodą, perfumami i innymi kosmetykami oraz w zależności od pH skóry. Zmiana barwy biżuterii nie wynika z wady produktu i nie podlega reklamacji.
5. Przechowywanie biżuterii
Najlepiej przechowywać biżuterię w woreczkach strunowych, zamkniętą każdą osobno. Zamknięcie biżuterii w woreczku zabezpiecza ją przed otarciami z inną biżuterią, dodatkowo chroni przed nadmiernym wpływem tlenu (naturalnym procesem utleniania się metali). Najlepiej przechowywać w specjalnych szkatułkach do biżuterii, wówczas mamy dodatkową ochronę przed światłem, które przyspiesza proces utleniania, jak i przypadkowym zrzuceniem, upadkiem, zakurzeniem i zgubieniem. Zaleca się, by co pewien czas oddawać biżuterię do fachowej pielęgnacji.
6. Czyszczenie
Najlepszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne oczyszczanie biżuterii z kurzu i mniejszych zabrudzeń. Zaleca się stosowanie specjalnej ściereczki do pielęgnacji biżuterii. Nie należy samodzielnie czyścić biżuterii, która jest już mocno zabrudzona – zwłaszcza przy użyciu agresywnych środków czyszczących i polerujących. Co pewien czas należy oddawać biżuterię do jubilera